Harmonogram Prezes ZLP Bal Lekarzy
O Nas czyli o ZLP Zarzad ZLP Zostań Członkiem
Działalnosć Członkowie Stypendia
     
 
Sekcja Sportowa Sekcja Studencka
Sekcja Dentystyczna

Sekcja Fotograficzna
Sek. Weterynaryjna Sekcja Historyczna
 
Dla Nowoprzybyłych Kontakt
Egzaminy USMLE    
Archiwum    
   
 
Sekcja Muzyczna    
     
     
 

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze ZLP

Wybory nowych władz Związku Lekarzy Polskich w Chicago 18 września 20005 r.
(wystąpienie B. Orawca)

Panie Przewodniczący,
Drogie koleżanki, drodzy koledzy,
 

Pragnę gorąco podziękować wszystkim tym, którzy na mnie głosowali. Dziękuję za zaufanie oraz obdarzenie mnie zaszczytnym stanowiskiem prezesa Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Postaram się zrobić wszystko, aby Was nie zawieść. Z obowiązków prezesa postaram się wywiązać jak najlepiej.

Gratuluję wszystkim osobom, które zostały wybrane do Zarządu naszej organizacji. Jestem głęboko przekonany, że współpraca będzie układała się nam bardzo pomyślnie.
Pozwólcie moi drodzy, że krótko przypomnę rolę Związku dla środowiska lekarskiego i polonijnego, przypomnę założenia statutowe, zarysuję główne kierunki i plany mojego działania oraz przedstawię wizję naszej organizacji w przyszłości.

I. Związek Lekarzy Polskich w Chicago jest jedną z najstraszych i najliczniejszych organizacji medycznych na świecie. Jesteśmy drugim po londyńskim - najstarszym związkiem lekarzy na świecie, oraz drugim po niemieckim - najliczniejszym związkiem na świecie.

II. Głównymi założeniami statutowymi naszej organizacji są:

1. Ochrona i popieranie interesów zawodowych lekarzy polskiego pochodzenia.
2. Nawiązywanie kontaktów przyjacielskich i koleżeńskich wśród lekarzy medycyny, stomatologii i weterynarii.
3. Dążenie do pogłębiania wiedzy medycznej poprzez organizację sesji naukowych, wykładów, prelekcji, itd.
4. Współpraca z lekarzami i placówkami medycznymi w Polsce i na świecie.
5. Utrzymanie wysokich standardów etyki lekarskiej wśród swoich członków.
6. Organizacja imprez towarzyskich, Balów Lekarzy, imprez sportowych, pikników, opłatków w okresie Świąt Bożego Narodzenia, itp.

III. Na ile ZLP jest przydatny społeczności polonijnej.

Uważam, że Związek spełnia bardzo ważną rolę w polonijnym środowisku lekarskim. Należy wspomnieć o wielkim udziale Związku w budowie i konserwacji pomnika Mikołaja Kopernika w Chicago, który powstał w 1973 roku.
Związek w przeszłości organizował liczne zbiórki funduszy na cele charytatywne, takie jak:
1. Organizacja akcji charytatywnych dla potrzebujących.
2. Organizacja akcji dla środowiska polonijnego np. szczepienia przeciw grypie, darmowe badania poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, cukrzycy, konsultacje, badania na astmę, badania szkolne.
3. Pomoc medyczna rodakom w czasie stanu wojennego w Polsce.
4. Pomoc dla ofiar powodzi w Polsce w roku 1997 oraz 2001.
5. Wspołpraca z Zrzeszeniem Polsko-Amerykańskim, Kongresem Polonii Amerykańskiej, Związkiem Podhalan w Ameryce oraz innymi organizacjami polonijnymi.
6. No i oczywiście nasze 3 fundusze stypendialne: dla lekarzy z Polski, fundusz akademicki oraz fundusz dla studentów.

IV. Plany na przyszłość:

1. Jako prezes Związku przede wszystkim będę dbał o godność i dobre imię naszej organizacji.
2. Będę starał się utrzymywać jej najlepsze i sprawdzone programy, za jakie uważam:
a. Doroczny Bal Lekarzy;
b. wykłady oraz prelekcje dla członków ZLP i środowiska polonijnego;
c. akcje dla Polonii;
d. a także: imprezy sportowe, pikniki i opłatki;
e. jednocześnie postaram się rozszerzyć działanie o nowe
przedsięwziecia - np. większy udział w Światowych Kongresach
Medycznych.
3. Pragnę kontynuować proces integracji naszego środowiska lekarskiego, znajdując drogi pomocy i współpracy między bardziej doświadczonymi lekarzami oraz tymi, którzy rozpoczynają dopiero karierę zawodową.
4. Korzystając z moich doświadczeń sportowych , będę sprzyjał tworzeniu podobnych sekcji Związku o charakterze zawodowym, kulturalnym i towarzyskim.
5. Pragnę, aby Związek nasz pozostawał liderem ugrupowań polonijnych na całym świecie.
6. Jako prezes będę działał z poczuciem odpowiedzialności za obdarzenie mnie zaufaniem.
7. Chciałbym podkreślić, że w każdym dobrze zorganizowanym Związku, czy oragnizacji powinien prężnie działać Zarząd, jak również poszczególne Komitety. Uważam, że działalność Zarządu powinno oceniać się w oparciu o aktywnie działające agendy. Mając wieloletnie doświadczenie w pracy na różnych szczeblach naszej organizacji, uważam że jestem w stanie dobrze pokierować pracą Zarządu i całej naszej organizacji.

V. Jeszcze kilka słów na temat organizacji Jubileuszu 60 - lecia istnienia naszego Związku. Jak wspomniano, uroczystości zaplanowano na 10-12 lutego 2006 roku.
Jubileusz będzie połączony z organizacją Balu w Hotelu "Drake" oraz zostanie zorganizowana specjalna sesja naukowa (CME), która odbędzie się w Muzeum Polskim.
Spodziewamy się kilku honorowych gości z Polski. I tak: prezes Naczelnej Izby Lekarskiej z Warszawy - dr Konstanty Radziwiłł; sekretarz Naczelnej Izby Lekarskiej - dr Krzysztof Makuch oraz redaktor naczelny miesięcznika "Gazeta Lekarska" - dr Marek Stankiewicz.
Patronat medialny obejmie m.in. bardzo elegancki i prestiżowy kwartalnik "Prestiż".
Korzystajac z okazji - już teraz serdecznie zapraszam wszystkich tu obecnych na nasz Jubileusz 60 - lecia Związku Lekarzy Polskich oraz na Bal Lekarzy. Liczę na wasz liczny udział. Będzie to niewątpliwie wspaniała okazja aby wzmocnić jeszcze bardziej prestiż naszej organizacji nie tylko wśród nas, ale również wśród Polonii oraz na całym świecie.


Moi Drodzy,

Pragnę złożyć podziękowanie całemu ustępującemu Zarządowi ZLP oraz wszystkim osobom, które pomagały w pracach organizacyjnych na rzecz naszego Związku, za ich zaangażowanie i poświęcenie w ciągu ostatnich dwóch lat. Dziękuję również wszystkim dotychczasowym Prezesom naszej organizacji.

Chciałbym także złożyć słowa gorącego podziękowania naszym wspaniałym gospodarzom tj. Barbarze i Romanowi Cooperom za goszczenie nas dzisiaj u siebie w tej wspaniałej rezydencji.
W dowód uznania pozwolę sobie wręczyć wiązankę kwiatów.

Plakietka oraz kwiaty zostały również przygotowane dla ustępującego prezesa dr Anny Szpindor.

Jeszcze raz dziękuję za przybycie i udział w wyborach oraz za zaufanie i oddanie głosów na moją kandydaturę.

B. Orawiec

 
Wszelkie Prawa Zastrzezone (C) Zwiazek Lekarzy Polskich w Chicago. Projekt i administratracja: tarchala.net